تبلیغات
آموزش و دانلود نرم افزار - معرفی برنامه های كمكی برای انتقال داده ها
دانلود رایگان نرم افزارهای کمیاب
معرفی برنامه های كمكی برای انتقال داده ها
نوشته شده توسط ادمین در ساعت 12:01 ب.ظ

خرید یك كامپیوتر شخصی جدید، فرآیندی استرس زاست. فردی كه قصد خرید دارد باید ابتدا یك تولید كننده معتبر را شناسایی كرده، تعداد بیشماری ویژگی تكنیكی را با هم مقایسه كر ده، بهترین قیمت را در بازار یافته و سپس امیدوار باشد كه كامپیوتر جدید تمام انتظارات او را برآورده می كند. به علاوه، خریدار در این مرحله باید راهی برای انتقال تمام اطلاعات شخصی و تنظیم های فردی خود به كامپیوتر جدید را بیابد. البته به نظر مشكل می رسد، این طور نیست؟

مطمئنابا استفاده از یك برنامه كمكی انتقال داده این طور نیست. این گونه برنامه های كمكی، فرآیند انتقال اطلاعات مهم از یك سیستم به سیستم دیگر را به صورت خودكار انجام داده و امكان اجتناب از فرآیند طولانی و غیر خودكار نصب مجدد نرم افزار، پیكربندی مجدد تنظیم ها و كپی كردن فایل های داده را برای كاربران فراهم می كند.

اگر این برنامه های كمكی به صورتی كه وعده می دهند عمل كنند، كاربران به احتمال زیاد به جای چند ساعت، فقط در چند دقیقه فرآیند انتقال داده از كامپیوتر قبلی به كامپیوتر جدید را كامل خواهند كرد. در این رابطه به معرفی چند برنامه كمكی سودمند برای انتقال داده ها می پردازیم.

برنامه Migrate Easy ۷

محصول شركت Acronis

بر خلاف سایر برنامه های معرفی شده در این مقاله، برنامه كمكی Migrate Easy ۷ انتقال داده را به جای انتقال از سیستم به سیستم به صورت انتقال از درایو به درایو انجام می دهد. برای مثال، به هنگام ارتقا از یك درایو با ظرفیت كم به یك درایو با ظرفیت بیشتر، یا هنگام خارج كردن هارددرایو از كامپیوتر قدیمی و نصب آن در یك كامپیوتر جدیدتر، این برنامه بسیار سودمند است.

برنامه Migrate Easy به آسانی نصب می شود و رابط ساده ای دارد كه امكان دسترسی با یك كلیك را به دو كار اصلی انتقال، یعنی شبیه سازی دیسك و اضافه كردن یك درایو جدید، فراهم می كند. هر یك از این دو عملیات به كمك یك ویزارد كه كاربر را قدم به قدم راهنمایی می كند، انجام می شود. فایل های كمكی online این برنامه، برای كاربرانی كه تجربه كمتری دارند، راهنمایی های لازم را ارائه می كنند.

Migrate Easy به سهولت تمام فرآیند انتقال از دیسك را انجام می دهد و قادر است پارتیشن ها را برای استفاده كامل از ظرفیت یك درایو بزرگ تر ایجاد، حذف و كپی كرده و حتی اندازه پارتیشن را تغییر دهد. این برنامه كمكی ابتدا تمام برنامه ها، داده ها و تنظیم ها را از درایو قبلی به درایو جدید كپی كرده و سپس درایو قبلی را كاملاً پاك كرده و برای استفاده به عنوان درایو پشتیبانی، آماده می سازد. برنامه Migrate Easy می تواند درایو جدید را به عنوان درایو راه اندازی نیز مشخص كرده و نیاز به استفاده از ابزار تنظیم BIOS را ازبین ببرد.

با وجود مزایای ذكر شده در بالا، برنامه Migrate Easy روشی برای انتقال داده از طریق شبكه یا اتصال كابلی در نظر نگرفته است. این برنامه فقط زمانی كار می كند كه هر دو درایو در یك سیستم نصب شوند. به علاوه، كاربران كم تجربه ممكن است قادر به درك دستورالعمل نصب برنامه كه روی صفحه نمایش ظاهر شده و متاسفانه حاوی غلط های چاپی و عبارات تكراری است، نباشند.

برنامه Migrate Easy علاوه بر ویندوز از سیستم های لینوكس از جمله Linux Ext ۲/Ext ۳ و Linux SWAP نیز پشتیبانی می كند.

برنامه PC mover

محصول شركت Laplink

انتقال داده از یك سیستم به سیستم دیگر مانند نقل مكان از یك خانه به خانه ای دیگر است. هر دو نیازمند زمان و دقت زیاد در اجتناب از آسیب رساندن به اطلاعات موجود یا فراموش كردن آنها است. بیش از بیست سال است كه محصولات شركت Laplink برای كاربرانی كه نیاز به انتقال داده های دیجیتالی خود از یك سیستم به سیستم دیگر دارند، مانند یك دوست قابل اطمینان عمل كرده اند. این تجربه در برنامه كمكی و پرطرفدار این شركت، PCmover، نیز منعكس شده است.

این برنامه چند روش برای انتقال داده ارائه می دهد. كاربران می توانند از طریق رسانه های قابل جابه جایی (از قبیل دیسك Zip، كارتریج نوار و یا CDهای قابل ضبط)، اتصال های فعال شبكه و اتصال مستقیم موازی و یا اتصال كابل USB، داده های خود را انتقال دهند. مقدار زمان موردنیاز برای انتقال، معیار متمایز كننده یك روش انتقال از روش های دیگر است. برای مثال، انتقال USB از انتقال موازی سریع تر است و اتصالات شبكه ای از كپی كردن داده ها بر روی رسانه های قابل جابه جایی سریع ترند. صرف نظر از این تفاوت ها، فرآیند انتقال معمولاً برای تمام روش های انتقال داده یكسان است. پس از فرآیند آسان نصب كه معمولاً برای تمام سیستم های شركت كننده در فرآیند انتقال انجام شود، یك ویزارد ساده برای یافتن فایل های به روز رسانی و آغاز انتقال به كاربر كمك می كند.

در این فرآیند، هر گام به دقت شرح داده شده و با یك فایل كامل Help همراه است. برنامه PCmover به طور خودكار محتوای كامپیوتر جدید را بررسی و با محتوای كامپیوتر قبلی مقایسه كرده و سپس تمام فایل ها و تنظیم های منحصر به فرد را به كامپیوتر جدید منتقل می كند. بخش عمده فرآیند انتقال به وسیله PCmover انجام می شود، اما این برنامه برای انتقال تنظیم های شخصی، از جمله تنظیم هایی كه به صندوق های پستی outlook Microsoft Word و تنظیم های مرورگر مربوطند، به كاربران امكان انتخاب می دهد.

برنامه PCmover قادر است برنامه ها، فایل های داده و تنظیم های شخصی را انتقال دهد. وجود تمام این ویژگی ها در یك برنامه كمكی انتقال داده مرسوم نیست. انتقال برنامه ها كار پیچیده ای است و برنامه PCmover در این فرآیند با احتیاط كامل عمل می كند. این برنامه نرم افزارهایی را كه دارای كپی رایت هستند، نرم افزارهایی را كه به هارددیسك وابسته اند و یا نرم افزارهایی را كه تنظیم های غیرقابل انتقال دارند (مانند برنامه های كمكی ضد ویروس) انتقال نمی دهد. به علاوه، انتقال حساب های outlook و outlook Express را تحت شرایط خاصی محدود می كند. برای مثال، برنامه PCmover فایل outlook موجود در دستگاه جدید را بازنویسی نمی كند. این محدودیت ها در حقیقت محدودیت نیستند بلكه صرفاً شرط احتیاط محسوب می شوند.

قـابل ذكـر است كه سایـر برنامه هـای كمكی انتقـال داده، مانند Easy PC Transfer و IntelliMover به هیج وجه برنامه ها را منتقل نمی كنند.

برنامه PCmover علاوه بر پشتیبانی از انتقال برنامه ها می تواند داده های چند كاربری را نیز انتقال دهد و یك گزینه بازگشت به حالت قبل (undo) نیز برای خنثی كردن عمل انتقال ارائه می دهد. مهم تر از همه، شركت Laplink از گزینه های پشتیبانی چندگانه حمایت كرده و به كاربران امكان شركت در جلسات گفت وگوی online را می دهد. شاید تنها نقطه ضعف این برنامه این باشد كه روش ساده ای برای انتقال داده از یك درایو به درایو دیگر را در سیستم فراهم نمی كند. این كار شدنی است، اما فقط از طریق جابه جایی فیزیكی كابل های درونی درایو در حین فرآیند انتقال، كه این خود دردسر بزرگی محسوب می شود.

برنامه Easy PC Transfer ۱۱

محصول شركت StompSoft

بر خلاف PC mover، برنامه Easy PC Transfer ۱۱ برای فرآیند انتقال سیستم، نرم افزار اضافی از تولید كننده دیگری را ارائه نمی دهد. كاربران باید قبل از انتقال تنظیم های برنامه از سیستم قبلی خود، برنامه هایشان را به صورت دستی در سیستم جدید نصب كنند.

به عـــــلاوه، بـرنـــــامـه Easy PC Transfer، بـر خلاف Migrate Easy ، از انتقال درایو به درایو در درون یك سیستم پشتیبانی نمی كند.

با این حـال، ایـن دو نقطه ضعـف، تنهـا نقض هایـی هستند كه آخـرین نسخه برنامه كمكی انتقال داده شركت StompSoft دارد. برنامه Easy PC Transfer به آسانی نصب می شود و رابط ساده آن، هر بخش از فرآیند انتقال را به وضوح شرح می دهد. این برنامه چند ویژگی اضافی نیز دارد. برای مثال، این ویژگی بازگشت به حالت قبل (undo) را دارد و برای تنظیم های سیستم نیز به عنوان یك ابزار پشتیبانی عمل می كند.

فقط كافی است كاربران، گزینه انتقال داده را از ابزار Scheduled Tasks در ویندوز اضافه كنند. برنامه كمكی هر هفته یا هر ماه اجرا می شود. این برنامه همچنین انتقال های وابسته به رسانه و نیز انتقال هایی كه در شبكه های محلی یا كابلی اترنت مستقیم صورت می گیرد را با موفقیت انجام می دهد.

نكته قابل توجه این است كه این برنامه دارای ویژگی Custom Migration است كه بـه كاربــران اجــازه می دهد فایل هـا و تنظیمهای خاصی را كه باید منتقل شوند، مشخص كنند و از این نظر قابل تقدیر است كه به كاربر اجازه می دهد بخشی از داده ها را به سیستم جدید خود منتقل نكند.

برای مثال حساب قدیمی Windows Messaging و دفترچه آدرس های Internert Explorer.

بـرنـامــه IntelliMover ۴

مـحـصـول شــركـت Detto Technologies

برنامه های كمكی انتقال داده، امكان انتقال داده و تنظیم های شخصی از یك كامپیوتر شخصی به كامپیوتر دیگر را فراهم می سازند. این البته خبر خوبی است، اما متاسفانه اغلب این برنامه های كمكی معمولاً داده ها و تنظیم ها را بدون در نظر گرفتن ارزش آنها برای كاربران انجام می دهند. بــرنـامه انتقـــال داده IntelliMover۴ كـه تــوسط شــركت Detto Technologies عـــرضه می شود، سعی كرده است با ارائه یك اسكنر درونی به عنوان بخشی از ویژگی های خود، این نقص را بر طرف كند.

برنامه IntelliMover ۴، با این ویژگی جدید، محصول قابل توجهی است. نصب این برنامه آسان است، یك رابط ساده دارد و ویژگی undo آن به كاربران اجازه می دهد حتی تا هفت روز پس از انجام انتقال، برنامه ها را به محل اولیه بازگردانند. برای انتقال مستقیم داده ها، این برنامه كمكی با كابل های USB و اترنت ارائه می شود و یك بخش انتقال فایل دارد كه درگ كردن فایل ها را بین دو كامپیوتر انجام می دهد. به این ترتیب كاربر می تواند مستقیماً آنچه را كه منتقل می شود و مكانی را كه به آن می رود، ببیند.

برنامه كمكی انتقال فایل این نقص را كه IntelliMover از انتقال داده از یك درایو به درایو دیگر یا از انتقال داده های مبتنی بر رسانه حمایت نمی كند (كاربران نمی توانند فایل ها و تنظیم های خود را در دیسك های قابل ضبط ذخیره كنند) را جبران می كند. این برنامه همچنین قادر به انتقال برنامه ها از یك سیستم به سیستم دیگر نیست. كاربران ناگزیرند برنامه های تولید كنندگان شخص ثالث را به صورت دستی نصب كرده و سپس از IntelliMover برای انتقال فایل ها و تنظیم های مشابه استفاده كنند. بـرنامه كمكی IntelliMover، مانند برنامه های كمكی Easy PC Transfer و PCmover پشتیبانی رایگان را از طریق شبكه وب و پست الكترونیك، ارائه می دهد.

انتقال داده

انتقال داده از یك درایو یا سیستم به درایو یا سیستم دیگر كاری پیچیده است. برنامه های معرفی شده در این مقاله می توانند این كار را ساده تر كنند. اما برنامه Easy PC Transfer در این كار از بقیه برنامه ها موفق تر است و به این دلیل برنامه مورد توصیه ما به كاربران است. این محصول شركت StompSoft با رابط ساده خود، ویژگی های جالب توجه برای انتقال داده و روش های متعدد برای پشتیبانی، به كاربران این امكان را می دهد كه سیستم جدید خود را به نحوی كه از نظر عملكرد و ظاهر شبیه سیستم قبلی شان و حتی بهتر باشد، بر پا كنند.


»
می توانید دیدگاه خود را بنویسید
What do you do for a sore Achilles tendon? شنبه 18 شهریور 1396 10:30 ب.ظ
hey there and thank you for your info – I've certainly picked up anything new from
right here. I did however expertise some technical issues using this website,
as I experienced to reload the web site many times previous to I could get it to load correctly.

I had been wondering if your web hosting is OK? Not that I am complaining, but sluggish loading instances times will
very frequently affect your placement in google and can damage your high-quality score
if ads and marketing with Adwords. Anyway I'm adding this RSS to my e-mail and can look out for
a lot more of your respective fascinating content.
Make sure you update this again very soon.
Can you stretch to get taller? جمعه 13 مرداد 1396 10:06 ق.ظ
Your method of describing everything in this paragraph is
genuinely pleasant, all be able to effortlessly know it, Thanks a lot.
How we can increase our height? جمعه 6 مرداد 1396 02:51 ب.ظ
Hi, I think your web site may be having web browser compatibility problems.
Whenever I look at your site in Safari, it looks fine
however when opening in Internet Explorer, it has some
overlapping issues. I merely wanted to provide you with a quick heads up!
Besides that, great blog!
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر