نسخه رایگان ۲۰۰۵ Visual Studio تلاشی برای ترغیب علاقه مندان و حتی توسعه دهندگان حرفه ای غیرتجاری به بهره گیری از ASP.NET ۲.۰, .Net Framework ۲.۰ و سایر فن آوری های مرتبط است. هیچ گونه

محدودیتی برای استفاده وجود ندارد (حتی برای مقاصد تجاری) و می توان برای یک سال از این برنامه های رایگان استفاده کرد. Visual Studio Express ۲۰۰۵ در نسخه های گوناگونی عرضه می شود که در سه دسته بندی کلی قرار می گیرند:

توسعه ویندوز، توسعه بانک های اطلاعاتی و توسعه وب.

چهار ویرایش نیز برای توسعه دهندگان ویندوز وجود دارد که هر یک بر مبنای زبان NET، متفاوتی بنا شده اند: J#, C ,C#, Visual Basic.

توسعه دهندگان تازه کار به علت شباهت با نسخه پیشین Visual Basic، نسخه مبتنی بر Visual Basic را آشناتر خواهند یافت و راحت تر به کار با آن می پردازند. SQL Server ۲۰۰۵ Express برای توسعه بانک های اطلاعاتی ارائه می شود که ابزاری قدرتمند با کارآئی ساده برای ساخت بانک های اطلاعاتی است. در این برنامه ویژگی بنیادی موجود در نسخه کامل SQL Server ۲۰۰۵ مهیا بوده و تنها برخی محدودیت ها پیرامون حجم بانک های اطلاعاتی وجود دارد.

برای توسعه دهندگان وب نیز Visual Web Developer ۲۰۰۵ Express موجود است که برنامه محیطی بسیار قدرتمندی به حساب می آید و به علاقمندان امکان نوشتن وب سایت ها با سرویس های وب را در Visual Basic NET و C# می دهد.

مایکروسافت نسخه Visual Web Developer ۲۰۰۵ Express را بدین دلیل ارائه کرده که شا به سرور ویندوز شخصی خودتان یعنی IIS (سرویس داده های اینترنتی) نیازی ندارید. این امکان در ویندوز خانگی اکس پی نیز وجود ندارد. برای دسترسی به این امکان Visual Web Developer از سرور داخلی خود استفاده کرده و امکان جستجو و رفع عیب برنامه وب را به کمک یک کامپیوتر محلی فراهم می آورد، هر چند که به کمک کنترل از راه دور امکان پذیر نیست. زمانی که می خواهید به ساخته خود جان دهید کافی است به سراغ یک ارائه دهنده خدمات ASPNET برای میزبانی بروید.

موارد بسیاری برای یادگیری وجود دارد، به ویژه اگر تا به حال برنامه نویسی انجام نداده اید. به همین دلیل مایکروسافت چند برنامه نمونه به نام Starter Kits و ASP NET Quick Starts را در برنامه قرار داده است. Starter kit وب سایت های آماده ای هستند که با توجه به نیازهای خود می توانید آنها را تغییر دهید.

Personal Web Site Starter Kits نمونه ای از آن است که یک سایت شخصی معمولی با بخش هائی همچون آلبوم عکس و صفحات آماری برای CV با ارتباط با سایت های دیگر است. اگر این چیزها نیز به درد شما نخورد، دست کم می توانید عناصر سازنده یک وب سایت را به کمک این نمونه رؤیت کنید.

ASP NET Quick Starts مجموعه ای از نمونه هائی است که می توانید در ساختارها یا دستورها از آنها استفاده کنید. در هنگام نصب برنامه می توانید آنها را روی دیسک سخت خود ذخیره کرده یا بعدها به کمک اینترنت به آنها دست یابید. اگر یک HTMLنویس حرفه ای نیستید. محیط توسعه یکپارچه برنامه می تواند امکان ساخت دیداری سایت ها را فراهم سازد. ابتدا یک رابط طراحی گرافیکی وجود دارد که امکان ساخت یک وب سایت را مانند ویرایش یک صفحه در برنامه Word به شما می دهد.

تمام ابزارهای لازم برای شکل دهی هائی مانند نوع فونت و اندازه آن و غیره فراهم است. شما همچنین می توانید از کنترل هائی که در جعبه ابزار وجود دارد برای قرار دادن عناصر HTML مانند جداول و ابرپیوندها و همچنین کنترل های پیچیده تری مانند ورودی کنترل داده ها و دسترسی ها استفاده کنید. طراحی برنامه به صورت خودکار در پشت صحنه، HTML مربوط به عناصر گرافیکی را می نویسد که البته با رفتن به وضعیت Source می توانید کد نوشته شده را در هر زمان رؤیت کنید.

اگر هنوز به بهره گری از برنامه های سازنده صفحات تجاری وب مانند Dream Weaver تمایل دارید باید بدانید که این برنامه ها در مورد یکپارچه سازی کنترلگرهای سرور (مانند کنترل های Login) کمک چندانی به شما نمی کنند و به آسانی Web Developer ۲۰۰۵ این امکانات را برای شما فراهم نخواهند ساخت. ویژگی های جدید نیز برای ساخت سایت دلخواه شما مهیا شده است. Table Designer امکان طراحی ترکیب صفحات وب را توسط الگوهای پیش ساخته ایجاد می کند. همچنین شما می توانید یک صفحه اصلی بسازید که ظاهر و رفتار اندازه صفحات وب سایت را تعریف کند. زمانی که صفحه تازه ی ایجاد کنید، می توانید به سادگی به آن بگوئید که دنباله روی صفحه اصلی باشد. برای ساختن سایتی به طور کامل پویا به منبع داده هائی نیاز خواهید داشت که در اینجا SQL Server ۲۰۰۵ Express که قابل فراخوانی است، ه شما کمک شایانی خواهد کرد.

هر چند به سادگی کار ممکن است از برنامه پرسش و پاسخ برای ساختن و مسیر بانک اطلاعاتی موجود در Visual Web Developer ۲۰۰۵ استفاده کنید. این کار در زمان صرفه جوئی می کند و به شما امکان می دهد تا بانک اطلاعاتی را توسط امکان گرفتن و کشیدن به جای نوشتن کد به درون برنامه تحت وب خود را وارد کنید.

در صورت تمایل می توانید برنامه خود را به منابع اطلاعاتی مانند MySQL متصل ساخته و از برنامه خود استفاده کنید.

هر چند که Visual Web Developer ۲۰۰۵ Express تمام قدرت Enterprise Architect را به شما ارائه نمی کند، اما شما را در زمینه ساخت وب سایت هائی دلخواه و پویا بسیار بازی خواهد کرد. البته این برنامه هنوز هم به عنوان بازاری نسبتاً پیچیده برای استفاده به حساب می آید.