بسیاری از افراد AMD را به عنوان رقیب ضعیفی برای اینتل می شناسند. اینتل با سابقه و تسلط دیرینه ی خود بر بازار پردازنده ها، همواره راه را برای محصولات قدرتمند AMD ناهموار

كرده است. در این میان AMD سعی كرده با ارتقا و قدرتمند كردن پردازنده های خود، در مقابل اینتل بایستد. AthlonXP پردازنده ی قدرتمندی است كه AMD در اواخر سال ۲۰۰۱ برای رقابت با پنتیوم۴ اینتل عرضه كرد.

پردازنده Athlon XP در هر سیكل ساعت ۹ دستورالعمل را اجرا می كند. (در مقابل ۶ عمل برای پنتیوم۴) پنتیوم ۴ در ازای این ضعف كارایی می تواند به فركانس های بالاتری دست یابد. با توجه به این امر برای آن كه پردازنده های AMD با پنتیوم ۴ هم فركانس خود مقایسه نشوند، AMD تصمیم گرفت پردازنده های خود را با شماره مدل نام گذاری كند.

باید توجه كرد كه AMD در این شماره گذاری بسیار صادق بوده است به طوری كه Athlon XP ۲۰۰۰ در بیش از دو سوم افزارسنجی ها تقریباً شامل تمام ابزارهای طراحی سه بعدی و برنامه های كاربردی بود براحتی پنتیوم چهار ۲ گیگاهرتزی را پشت سر گذاشت این پردازنده با وجود برخورداری از FSB كندتر نسبت به پنتیوم ۴ به هیچ وجه از آن عقب نماند. پنتیوم نسبت Athlon XP واحدهای اجرایی و ترانزیستورهای بیشتری دارد، اما به ندرت پیش می آید كه برنامه ها بتوانند از همه ی آنها استفاده كنند. این امر باعث شده كه Athlon XP (و كلاً معماری k۷) نسبت به پنتیوم ۴ مشابه سطح die)) كوچكتری داشته و قیمت آن نیز كمتر باشد.

با وجود این پنتیوم ۴ هم نسبت به Athlon XP برتری هایی دارد.

۱) گسترش به كارگیری دستورالعمل های SSE۲ پنتیوم ۴ در میان سازندگان نرم افزار كه نمونه ی آن عملكرد خوب پنتیوم ۴ در نرم افزار Lightwavs می باشد.

۲) طراحی خوب پنتیوم ۴ برای برخی از بازی ها و برنامه ها همچون بازی Quake ۳.

۳) پهنای باند زیاد RDRAMهای گرانِ مورد استفاده برای پنتیوم ۴ كه موجب شده پنتیوم ۴ در برنامه های متكی به پهنای باند؛ برتری نسبی كسب كند.

نكته ی مهمی كه باید به آن توجه شود این است كه هرگز بهترین محصول دو شركت را مقایسه نكنید. بلكه محصولات هم رده را مقایسه كنید. بهترین محصول معمولاً قیمت بسیار بالایی داشته وتولید آن بسیار محدود است. به طور مثال مقایسه Athlon XP ۲۰۰۰ و پنتیوم چهار ۲/۲ گیگاهرتزی با قیمت دو برابر اصلاً معقول نیست. اینتل معمولاً در ارایه ی محصول خود عجله می كند و ارایه ی پنتیوم ۴ در سرعت های ۲ و ۲/۲ گیگاهرتز با دو برابر قیمت و با فن آوری ۱۳/۰ میكرونی نمونه ای از این تعجیل است. رقیب این نسل از پنتیوم ۴ AMD Thoroughbres خواهد بود كه ماه آینده با شماره مدل های ۲۲۰۰ ،۲۴۰۰ و ۲۶۰۰ به بازار خواهد آمد.

اما نقطه ی عطف تاریخ AMD نیمه ی دوم سال جاری میلادی خواهد بود. در حال حاضر AMD تمام تلاش خود را روی هرچه بهتر كردن پردازنده های ۶۴ بیتی خود با نام Hammer متمركز كرده است. این پردازنده با واحدهای اجرای قدرتمند خود، پشتیبانی از SSE۲، FSB سریعتر و تكنولوژی SOI، جدال واقعی بین AMD و اینتل را آغاز خواهد كرد. تكنولوژی SOI كه توسط IBM و AMD به بهر ه برداری رسیده است برتری های زیادی را نصیب معماری Hammer خواهد كرد. گفتنی است كه این پردازنده ی ۶۴ بیتی در دو مدل برای كاربران خانگی و سرورها عرضه خواهد شد.