تبلیغات
آموزش و دانلود نرم افزار - کارگردانی دیجیتال ​فیلم​ها
دانلود رایگان نرم افزارهای کمیاب
کارگردانی دیجیتال ​فیلم​ها
نوشته شده توسط ادمین در ساعت 02:31 ق.ظ

با شنیدن نام فتوشاپ ناخودآگاه، تصویر، عکس و ویرایش آنها و فرامین متفاوت و ابزار های مختلفی که به این منظور در این نرم افزار قدرتمند گنجانده شده است در ذهن تداعی می ش ود. همان گونه که قبلا نیز اشاره شد، فتوشاپ خود را تنها مقید به عکس نکرده و سراغ انواع فرمت های فیلم و فایل های سه بعدی نیز رفته است.

تاکنون با بسیاری از ابزارها و فرامین کار روی تصاویر و عکس ها آشنا شده و آنها را بررسی کرده ایم، در این شماره در نظر داریم سراغ ویرایش فیلم در فتوشاپ برویم و با روش های ویرایش فیلم و توانایی های این نرم افزار در این زمیـــــنه بیشتر آشنا شویم.

نسخه cs۶ فرمت های متنوعی از فیلم ها را پشتیبانی می کند. با این نسخه از فتوشاپ براحتی می توانیم فیلم ها را در محیط فتوشاپ باز کرده و تغییرات دلخواه را روی آنها اعمال کنیم. برای ویرایش و کار روی فیلم ها پانل ویژه ای به نام TimeLine تعبیه شده که در صورت باز کردن یک فایل فیلم به صورت خودکار در قسمت زیرین فضای کاری ظاهر می شود و در صورتی که این پانل بسته شده باشد از منوی window می توان با کلیک روی گزینه Timeline آن را فراخوانی کنید.

این پانل شامل دو بخش ابزارها و توضیحات در سمت چپ و خط زمانی فیلم در سمت راست است. روی خط زمانی فیلم با ابزار پیمایش می توانیم به فریم و ثانیه دلخواه خود مراجعه کنیم. در سمت چپ این پانل ابزار هایی برای اجرا، توقف، رفتن به فریم بعدی، رفتن به فریم قبلی، رفتن به اولین فریم، قطع صدا، برش فیلم و اعمال Transition قرار دارد که در ادامه با کاربرد برخی از آنها آشنا خواهیم شد.

در زیر این ابزار ها نیز لایه های فیلم و صدا قرار گرفته اند که در صورت نیاز می توانیم با کلیک روی آیکون مثلث انتهای هر لایه و انتخاب new video group یک لایه فیلم جدید و انتخاب newaudio track یک لایه صوتی جدید را به پروژه خود اضافه کنیم. برای اضافه کردن فیلم یا صوت جدید به لایه فعلی نیز کافی است در همین بخش (کلیک روی مثلث انتهای این بخش) گزینه Add media و Add Audio را انتخاب کنیم.

برای هر لایه تصویری، با کلیک روی مثلث کناری نام لایه، بخش های مربوط به آن ظاهر می شود که عبارتند از: already video و Position (تنظیم موقعیت لایه فیلم)، Opacity (تنظیم شفافیت لایه فیلم)، style (تنظیم جلوه های اعمال شده به فیلم). پس از باز کردن فیلم مورد نظر یا اضافه کردن به پانل TimeLine مستطیلی به اندازه طول فیلم ظاهر می شود که با کلیک روی انتهای این مستطیل در بخش تایم لاین و درگ ماوس به سمت چپ می توانیم طول فیلم را کاهش یا افزایش دهیم. با کلیک روی مثلث انتهایی در بخش Duration می توانیم طول فیلم را کاهش یا افزایش داده و نیز سرعت پخش فیلم (speed) را تغییر دهیم.

برای برش یک فیلم کافی است ابتدا در قسمت خط زمان نوار پیمایش را روی فریم مورد نظر برده و سپس روی تصویر قیچی (split) در نـــوار ابزار کلیک کنیم تا در محل مورد نظر برش ایجاد شود. در مرحله بعد با کلیک روی بخش مورد نظر آن را انتخاب و تغییرات دلخواه را اجرا کنیم. در صورت نیاز حتی آن را Delete کنیم. می توانیم در محل برش خورده یا ابتدا و انتهای فیلم خود Transition دلخواهی را اعمال کنیم.

از Transition برای حرکت نرم از یک بخش یا کلیپ تصویری به بخش دیگر استفاده می شود. با استفاده از Transition می توان بخشی از یک فیلم را با بخش دیگری ترکیب کرد. در فتوشاپ، پنج حالت مختلف به منظور اعمال transition وجود دارد:

۱ـ fade : محو شدن تدریجی یک تصویر و ظاهر شدن تصویر دیگر

۲ـ cross fade : محو شدن معکوس

۳ـ fade with black : محو شدن به سیاهی

۴ـ fade with white : محو شدن به سفیدی

۵ـ fade with color : محوشدن به یک رنگ خاص

قسمت duration مدت زمان اجرای این جلوه را تنظیم می کند که مقدار زیادی نشان دهنده اعمال نرم جلوه و مقدار کم نشان دهنده اعمال ناگهانی و سریع جلوه است. جهت های اعمال جلوه Transition را به شکل زیر عمل می کنیم:

۱. ابتدا فیــــلم مورد نظر را در محیط فتوشاپ باز می کنیم.

۲. در نوار ابزار تایم لاین نوار پیمایش را روی فریم مورد نظر برده و با کلیک روی دکمه split (قیچی) فیلم را در آن محل برش می دهیم.

۳. در قسمت نوار ابزار با کلیک روی گزینه transition یکی از حالات ارائه شده را روی محل برش درگ می کنیم.

۴. در صورت نیاز به تغییرات زمان اعمال جلوه، از قسمت duration مقدار پیشفرض دو ثانیـــــه را به مقدار دلخواه عوض می کنیم.

۵. در صورتی که بخواهیم جلوه را بدون برش فیلم اعمال کنیم، این کار فقط ابتدا و انتهای فیلم امکان پذیر خواهد بود.

۶. برای تغییر نوع یا زمان جلوه می توانیم روی شکل جلوه در محل اعمال شده در قسمت خط زمان، راست کلیک و در پنجره باز شده تغییرات دلخواه را اعمال کنیم. در این پنجره با کلیک روی شکل سطل زباله می توانیم جلوه اعمال شده را حذف کنیم.

در پانل TimeLine علاوه بر امکان تنظیم جلوه های Transition می توانیم در مولفه های اصلی هر لایه فیلم نیز تغییرات دلخواه خود را اعمال کنیم. برای اعمال این تغییرات کافی است روی مثلث سمت چپ کنار نام لایه فیلم کلیک کنیم تا بخش اعمال تنظیمات مربوط باز شود. حال کافی است نوار پیمایش را به محل مورد نظر منتقل کرده و سپس روی شکل لوزی موجود درسمت راست هر تنظیم کلیک کنیم تا در نوار خط زمان شکل لوزی به آن فریم اعمال شود. حال با توجه به حالت انتخابی Position (تنظیم موقعیت لایه فیلم)، Opacity (تنظیم شفافیت لایه فیلم)، style ( تنظیم جلوه های اعمال شده به فیلم) تغییرات مورد نظر را روی فیلم اعمال می کنیم. با کلیک روی تصویر کرنومتر در این قسمت می توانیم تغییرات اعمال شده را فعال یا غیرفعال کنیم.

مثلا برای تغییر مکان یک فیلم روی فضای کاری به شکل زیر عمل می کنیم:

۱. ابتدا فیلم مورد نظر خود را به تایم لاین اضافه می کنیم.

۲. در TimeLine روی مثلث کنار نام لایه تصویری کلیک می کنیم تا باز شود.

۳. در قسمت باز شده روی کرنومتر کنار عبارت Position کلیک می کنیم تا لوزی زرد رنگ به فریم ابتدایی خط زمان اضافه شود.

۴. در خط زمان نوار پیمایش را به فریم مورد نظر منتقل می کنیم.

۵. کنار عبارت Position روی شکل لوزی کلیک می کنیم تا به فریم مورد نظر اضافه شود.

۶. ابزار Move را از جعبه ابزار اصلی فتوشاپ انتخاب کرده و در محیط کاری فیلم را به محل دلخواه جابه جا می کنیم.

۷. با حرکت نوار پیمایش تصویر در خط زمان نتیجه تغییرات را کنترل کرده و در صورت نیاز آن را ویرایش می کنیم.

فیلم های باز شده در محیط فتوشاپ به صورت یک لایه به پنل لایه ها اضافه می شود و در صورت نیاز می توانیم فیلترهای با جلوه های دلخواه خود را که روی لایه تصویر اعمال می کردیم روی لایه های فیلم نیز اعمال کنیم.

پس از ویرایش فیلم از منوی File گزینه Export را انتخاب و روی گزینه Render Video کلیک می کنیم و پس از انتخاب فرمت مورد نظر برای ایجاد خروجی و محل ذخیره سازی فایل با انتخاب دکمه Render خروجی خود را ایجاد و ذخیره می کنیم.

نوید حاتمی


»
می توانید دیدگاه خود را بنویسید
https://wearygrange298.wordpress.com/category/heel-pain/ شنبه 14 مرداد 1396 08:51 ق.ظ
I'm impressed, I must say. Rarely do I encounter a blog that's equally educative and amusing,
and without a doubt, you have hit the nail on the head.
The problem is something not enough folks are speaking intelligently
about. I'm very happy I stumbled across this in my
search for something concerning this.
What is a heel lift? جمعه 13 مرداد 1396 06:24 ق.ظ
Whoa! This blog looks just like my old one!
It's on a entirely different subject but it has pretty much the same
page layout and design. Excellent choice of colors!
What is the tendon at the back of your ankle? جمعه 6 مرداد 1396 06:07 ب.ظ
I am curious to find out what blog system you're working with?
I'm experiencing some small security issues with my latest website and I would like to find something more secure.
Do you have any recommendations?
Can you lose weight by doing yoga? جمعه 6 مرداد 1396 09:06 ق.ظ
Great post. I was checking constantly this blog and I'm
impressed! Extremely helpful information particularly the last part
:) I care for such info much. I was seeking this certain info for a very long time.

Thank you and good luck.
ameblo.jp جمعه 30 تیر 1396 11:12 ب.ظ
Quality content is the main to attract the viewers to pay a quick visit the
web page, that's what this site is providing.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر