کاربرانی که از سیستم عامل لینوکس استفاده می کنند انتظار دارند که بتوانند از پارتیشن های ویندوز در لینوکس استفاده کنند. از طرفی چون فایل سیستم لینوکس با فایل سیستم و

یندوز متفاوت می باشد, در حالت عادی, لینوکس نمی تواند پارتیشن های ویندوز را نمایش دهد. آشنایی با اصطلاحاتی که در این مقاله به کار برده شده است.

MOUNT:

معرفی کردن یکdevice به سیستم عامل راmount می گویند.

فایل سیستم:

ثبت و نگهداری فایل ها بر روی دیسک سخت (Hard Disk) بر طبق قواعد خاصی و از طریق فایل سیستم (File System) انجام می گردد. از جمله معروف ترین آنها۲ Fat۳و. Ntfs می باشد

FAT

نیز مخفف کلمه File Allocation Table و Ntfs مخفف کلمه New Technology File System می باشد.

FAT۳۲

این فایل سیستم به همراه Service Pack۲ Windows ۹۵ ارائه گردید. توسط این فایل سیستم می توان پارتیشن هایی بزرگتر از ۲ گیگابایت نیز ایجاد کرد.

NTFS:

فایل سیستم NTFS به همراه نخستین نسخه Windows Nt ارائه گردید. ویژگی های این فایل سیستم بسیار کارآمد تر و بهتر از فایل سیستم Fat۳۲ می باشد .لاسترها در این فایل سیستم ۴ کیلو بایت می باشد پس در این حالت فضای کمتر از دیسک سخت را تلف می نماید.جدیدترین نسخه فایل سیستم Ntfs بر روی WindowsXpمی باشد.

پارتیشن های با فرمت FAT۳۲ را می توان با تایپ چند دستور و اجرای آنها در لینوکس نمایش داد که قبلا مقاله ای در این مورد نوشته شده است .

پارتیشن های با فرمتNTFS پارتیشن هایی هستند که از یک فایل سیستم جدید برای امنیت بالاتر استفاده می کنند.

برای اینکه بتوان پارتیشن هایNTFS را مشاهده کرد مراحل زیر را دنبال کنید:

۱) update کردن کرنل

۲) mount کردن پارتیشن ها

update کردن کرنل

در توزیع های متفاوتی که از لینوکس موجود می باشد suse , mandrake بدون تغییر در کرنل فقط با تایپ دستورات می توان پارتیشن های NTFS را در لینوکس مشاهده کرد.

شکل (۱) نمایش نوع کرنل
شکل (۱) نمایش نوع کرنل

ولی برای mount کردن پارتیشن ها در Fedora , Redhat باید تغییراتی در کرنل لینوکس داد. برای این کار ابتدا نوع کرنل مورد استفاده را باید مشخص کنید. برای مشخص کردن کرنل از دستور uname –a استفاده کنید. (شکل ۱)

همانطور که در شکل بالا می بینید کرنل با نسخه ۱.۶۶۷۲.۶.۹ استفاده شده است. بعد از اینکه نوع کرنل خود را مشخص کردید حالا می توانید از سایت http://linux ntfs.sourceforge.net/rpm کرنل جدید را دانلود کنید و آنرا نصب کنید.

mount کردن پارتیشن ها

شکل کلی دستور mount :

MOUNT Source Destination

source :

آدرس مبدا یا device که می خواهیم mount کنیم.

Destination :

آدرس مقصد یا جایی که می خواهیم در آنجا عمل mount کردن را انجام دهیم.

برای mount کردن ابتدا نیاز به یک دایرکتوری دارید که بتوان پارتیشن مورد نظر را به آنجاmount کرد (Destination). برای ایجاد دایرکتوری ابتدا یک پنجره Terminal باز کنید. سپس با استفاده از دستور زیر یک دایرکتوری با اسم دلخواه بسازید.

mkdir /mnt/x

x اسم دلخواه برایmount کردن پارتیشن ها

بعد از اینکه دایرکتوری با اسمx ایجاد کردید، حالا باید پارتیشن مورد نظر را به این دایرکتوری معرفی کنید(source) . برای معرفی کردن باید اسم فیزیکی آن پارتیشن را داشته باشید.

برای پیداکردن اسم فیزیکی و تمام اطلاعات پارتیشن های هارد از دستورfdisk –l استفاده کنید.

Fdisk –l

شکل (۲) نمایش پارتیشن‌ها
شکل (۲) نمایش پارتیشن‌ها

بعد از اجرای دستور fdisk –lپارتیشن ها به صورت زیر نمایش داده می شود. (شکل ۲)

در ردیفDevice اسم فیزیکی پارتیشن ها مشخص شده است. در ردیف System نوع پارتیشن های مربوط به ویندوز و لینوکس مشخص شده است. در اینجا hdb۱ , hdb۵ مربوط به ویندوز و از نوعntfs می باشند. حالا با استفاده از دستور زیر پارتیشن مورد نظر خود را mount کنید. (شکل ۳)

mount –t ntfs /dev/hdb۵ /mnt/x

بعد از اجرای دستور بالا می توانید به آدرس /mnt/x رفته و از اطلاعات داخل پارتیشنntfs خود استفاده کنید.

در روشی که بالا توضیح داده شد به صورت موقت شما می توانید از اطلاعات استفاده کنید چون بعد از راه اندازی مجدد برای استفاده ازاطلاعات باید مراحل بالا را مجددا طی کنید تا بتوانید از اطلاعات استفاده کنید.

برای اینکه بتوانید از دایرکتوری مورد نظر به صورت دائم استفاده کنید باید مراحل زیر را طی کنید:

ابتدا فایل /etc/fstab را با یک ویرایشگر مثل vi باز کنید سپس برای تغییر یا اضافه کردن یک خط کلید i را فشار دهید سپس خط زیر را برای mount کردن یک درایو اضافه کنید dev/hda۵ /mnt/x subfs در این مثال hda۵ درایو d برای این کامپیوتر می باشد ممکن است در کامپیوتر شما متفاوت باشد که با دستور fdisk –l می توانید اطلاعات لازم در مورد تمامی پارتیشن های خود بست آورید.

بعد از تایپ دستورات کلید Esc را فشار دهید و Shift : را فشار دهید و در خط فرمان wq را برای ذخیره و خروج از ویرایشگر vi تایپ و کلید اینتر را فشار دهید تا خارج شوید.

حالا برای اعمال تغییرات بالا کامپیوتر خود را مجددا راه اندازی کنید. بعد از راه اندازی مجدد برای استفاده از اطلاعات نیاز به تایپ دستورات ندارید و پارتیشن های ویندوز شما به صورت همیشگی mount شده اند فقط کافیست به آدرسی که پارتیشن ها در آن mount شده اند بروید و استفاده کنید.

نویسندگان: عیسی باباپور و محمد حامد موسوی